Cena nerezové oceli 304 za libru v říjnu 2026: Čísla na prvním místě
Zde je krátká odpověď před čímkoli jiným. Od října 2026 se 304 nerezavějících ocelí opouštějících závody v Asii a Evropě převádí na zhruba tyto úrovně: 2B povrchová úprava svitek válcovaný za studena za 1,55 až 2,10 USD za libru, povrchová úprava č. 1 za tepla válcovaný svitek za 1,35 až 1,80 USD za libru, žíhané roztokem a mořené 10 bezešvá trubka žíhaná 3 USD. nebo elektrolyticky leštěná bezešvá trubka za 3,90 až 5,60 USD za libru. Nemagnetický šrot 304 se ve většině amerických yardů kupuje za 0,38 až 0,60 USD za libru, což vám řekne, kde leží podlaha hodnoty slitiny.
Závěr, na kterém záleží: stejné teplo 304 opustí mlýn jako cívka a dorazí do vašeho doku jako trubka s hodnotou na libru více než dvojnásobnou a někdy i trojnásobnou. Na chemii se nic nezměnilo. Změnilo se to, že cívka se prorazí, táhne, žíhá, mořená, narovnává, testuje, řeže a balí a každý z těchto kroků s sebou nese ztrátu výnosu, energii, opotřebení nástrojů a práci, kterou je třeba získat zpět z hmotnosti, která se skutečně dodává.
| Forma a povrchová úprava produktu | Orientační cena za libru (USD) | Co řídí číslo |
|---|---|---|
| 304 za tepla válcovaný svitek, povrch č.1 | 1,35 - 1,80 | Minimální povrchová úprava, často se prodává jako surovina pro další redukci |
| 304 svitek válcovaný za studena, povrchová úprava 2B | 1,55 - 2,10 | Redukce za studena plus žíhání a moření, standardní dílenský materiál |
| 304 svitek válcovaný za studena, povrchová úprava BA | 1,75 - 2,35 | Řízené žíhání v atmosféře, jasnější povrch, přísnější kontrola povrchu |
| 304 bezešvá trubka, mořená | 3,10 - 4,60 | Děrování za tepla, tažení za studena, rozpouštěcí žíhání, rovnání, hydrostatická zkouška nebo zkouška vířivými proudy |
| 304 bezešvá trubka, světle žíhaná | 3,90 - 5,60 | Pec s řízenou atmosférou, přísnější kontrola rozměrů, nižší výtěžnost na tunu |
| 304 elektrolyticky leštěná trubka | 4,50 - 7,50 | Dodatečné elektrochemické odstraňování, vysoké požadavky na čistotu, plná sledovatelnost |
Všimněte si, co tabulka neukazuje: libovolné pevné číslo. Každý, kdo vám nabídne jednu paušální cenu za libru za 304, aniž by se zeptal na vnější průměr, tloušťku stěny, délku, třídu tolerance, povrchovou úpravu, zkušební metodu a balíček dokumentace, vám uvede číslo, které se před podpisem objednávky změní.
Kupující, který porovnává nabídku 1,62 USD za libru cívky s nabídkou 4,10 USD za libru trubky, neporovnává dva dodavatele. Porovnávají dva různé produkty, které náhodou sdílejí název třídy. Tato chyba stojí víc peněz, než kdy ušetří jakákoli vyjednávací taktika.
Proč 304 nemá jednotnou cenu za libru
První závěr: Nerezová ocel 304 se obchoduje na dvouvrstvé struktuře vyrobené z příplatku za legování plus konverzní cena. Bez oddělení těchto dvou vrstev není žádný údaj na libru srovnatelný mezi dodavateli, zeměmi nebo dodacími lhůtami.
Přirážka za legování sleduje, jakou hodnotu má nikl, chrom a železo uvnitř oceli k danému datu vypořádání. Konverzní cena, někdy nazývaná základní cena nebo frézovací příplatek, pokrývá vše potřebné k přeměně slitiny do vámi objednaného tvaru. Když vám obchodník uvede jedno smíšené číslo, dvě vrstvy se skryjí uvnitř a dodavatel si ponechává flexibilitu, aby mezi nimi posouval rovnováhu při pohybu trhů se surovinami.
V praxi je celá nabídka 304 sestavena z těchto bloků:
- Příplatek za slitinu - vypočítané měsíčně z publikovaných referenčních cen niklu, chromu a železa, vážených hmotnostním zlomkem každého prvku ve specifikaci 304.
- Přepočet nebo základní cena - vsázka válcovny za tavení, lití, děrování, válcování a zušlechťování materiálu do objednané formy.
- Povrchové a toleranční doplňky - lesklé žíhání, elektrolytické leštění, užší odchylka tloušťky stěny, těsnější oválnost, extra přímost, větší náhodné délky.
- Testování a dokumentace extra - inspekce třetí stranou, hydrostatické zkoušky, ultrazvukové zkoušky, zkoušky mezikrystalové koroze, certifikáty EN 10204 3.1, svědectví směrnice o tlakových zařízeních.
- Logistika a balení doplňků - dřevěná pouzdra vhodná pro plavbu po moři, koncovky, proplachování dusíkem, balení VCI, vnitrozemská přeprava, přístavní poplatky a podmínky Incoterms, na kterých jste se dohodli.
Praktický důsledek je jasný. Když obdržíte dvě nabídky na stejnou jmenovitou trubku, převeďte obě na stejný základ dodávky, stejný rozsah testu a stejnou úroveň dokumentace. Teprve potom má srovnání na libru smysl.
Rozbití toho, co sedí uvnitř každé libry trubky 304
Začněte se závěrem: na mořené bezešvé trubce 304 fakturované za zhruba 3,80 USD za libru je asi 2,20 USD hodnota slitiny a asi 1,60 USD je vše, co se s touto slitinou stalo po jejím roztavení.
Podíl slitiny je součástí ceny, kterou nikdo nemůže vyvrátit. Pohybuje se s niklovým vyrovnáním London Metal Exchange a s ferochromovými smlouvami a je to stejné pro všechny mlýny na zemi. Zbývajících 42 procent je tam, kde se dodavatelé skutečně liší, a tam může dodavatel tiše ubrat.
Zvažte, co se stane, když mlýn zkrátí cyklus rozpouštěcího žíhání, aby se ušetřil plyn. Trubka stále splňuje rozměrové požadavky. Stále projde bodovou kontrolou tvrdosti. Karbid chrómu, který by měl být rozpuštěn zpět do tuhého roztoku, však zůstává na hranicích zrn a trubice se během provozu stává náchylnou k mezikrystalové korozi. Úspora za libru je pár centů. Náklady na předčasnou poruchu ve svazku tepelného výměníku se měří v tisících.
Rozpouštěcí žíhání následované mořením je základní podmínkou pro provoz odolný proti korozi a stojí za to potvrdit, že tento krok je ve skutečnosti zahrnut spíše než předpokládaný.
Mořicí potrubí s pevným roztokem pro provoz odolný proti korozi Roztokem ošetřená a mořená nerezová nebo slitinová trubka, která odstraňuje povrchové oxidy; užitečné, když záleží na odolnosti proti korozi a potvrzeném procesu. Zobrazit produkt → Energie je po slitině druhým největším regulovatelným vstupem. Bezešvá linka tažená za studena běžící při plném využití rozloží náklady na její pec a tažnou stolici na více tun, což je přesně důvod, proč velikost objednávky a harmonogram dodávek ovlivňují hodnotu na libru více, než většina kupujících očekává.
Jak funguje příplatek za slitinu a proč nikl posouvá číslo
První závěr: nikl tvoří jen asi 8 procent hmotnosti 304, ale pohyb ceny niklu o jeden dolar posune hodnotu slitiny 304 zhruba o osm centů za libru. Na desetitunové objednávce se to blíží 1 760 USD, které se objeví nebo zmizí bez jediné minuty práce navíc.
Typ 304 obsahuje zhruba 18 procent chrómu, 8 procent niklu, až 0,08 procent uhlíku, zbytek tvoří železo a malé množství manganu a křemíku. Vzorec příplatku za slitinu používaný v celém průmyslu má stejné složení.
Zjednodušený výpočet přirážky za slitinu, vyjádřený na libru hotového 304:
- Nikl: 0,08 vynásobený referenční cenou niklu
- Chrom: 0,18 násobeno referenční cenou chromu
- Zůstatek železa: přibližně 0,735 vynásobený referenční cenou železa
- Mangan a křemík: malé procento směsi, obvykle se nanáší jako plochá přísada
Proveďte zpracovaný příklad s použitím niklu za 7,20 USD za libru, chrómu za 1,30 USD za libru a železa za 0,04 USD za libru. Nikl přispívá 0,576 USD, chrom přispívá 0,234 USD a bilance železa přispívá asi 0,029 USD. Hodnota slitiny se přibližuje 0,84 USD za libru kovu, nebo zhruba 1 680 USD za tunu 304, než se použijí jakékoli náklady na přeměnu.
Toto číslo je minimální cena, nikoli cena. Přidejte tavení, odlévání, úpravu sochorů, děrování, tažení, žíhání, moření, testování a balení a mořená bezešvá trubka dosáhne rozmezí tří až čtyř dolarů za libru.
Obchodně záleží na citlivosti. Protože v přirážce dominuje nikl, posun ceny niklu o 0,50 USD za libru posouvá hodnotu slitiny 304 asi o 0,04 USD za libru, což při zatížení kontejneru 20 tun činí zhruba 1 760 USD. To je důvod, proč mlýny zveřejňují měsíční přirážky a proč dlouhé doby platnosti kotací nesou riziko pro kteroukoli stranu, která je přijme.
Chrom se pohybuje méně dramaticky, ale od roku 2024 má vzestupnou tendenci, protože hutě v Jižní Africe a Kazachstánu čelily omezením dodávek energie. Železo a šrot se pohybují v úzkém pásmu a zřídka změní obraz o více než cent nebo dva.
Bezešvé versus svařované, hotové za tepla versus tažené za studena
První závěr: způsob výroby mění cenu za libru více než jakost. Svařovaná trubka 304 a bezešvá trubka 304 stejné velikosti se mohou lišit o 30 až 60 procent na libru a bezešvá trubka tažená za studena může sedět 15 až 25 procent nad bezešvou trubkou dokončenou za tepla o stejném vnějším průměru.
Bezešvá trubka začíná jako pevný předvalek, který je propíchnut, protažen na trnovém mlýnu nebo zátkovém mlýnu a poté buď dokončen za tepla nebo za studena tažen na konečnou velikost. Nic není svařeno, takže není třeba kontrolovat svar ani tepelně ovlivněnou oblast. Cena odráží skutečnost, že celý průřez byl deformován a tepelně zpracován.
Svařovaná trubka začíná jako pás, který je vytvarován a podélně svařen, poté volitelně opracován za studena. Pás je levnější než sochor, operace tváření je rychlejší a ztráta výtěžnosti je nižší. Při běžném provozu při mírném tlaku funguje svařovaný produkt dobře za předpokladu, že je svar řádně žíhán a testován.
| Trasa | Typická cenová relace ke svařované 304 | Kam patří |
|---|---|---|
| Svařeno, jako svařeno | Základní linie | Nízkotlaká vedení, konstrukční a dekorativní trubky, obecné pomůcky |
| Svařované, žíhané a mořené | 1,15 až 1,30 násobek svařované základní linie | Procesní potrubí, kde svar musí být odolný proti korozi |
| Bezešvé, hotové za tepla | 1,35 až 1,60 násobek svařované základní linie | Vyšší tlaková služba, silnější stěny, větší průměry |
| Bezešvé, tažené za studena | 1,55 až 1,85 násobek svařované základní linie | Těsná tolerance, tenká stěna, malý průměr, tepelný výměník a přístrojové vybavení |
| Bezešvé, tažené za studena bright annealed | 1,80 až 2,20 násobek svařované základní linie | Čistý servis, styk s potravinami a léčivy, přesná kontrola rozměrů |
Tři efekty specifické velikosti tlačí trubici taženou za studena dále po křivce. Za prvé, tenké stěny vzhledem k průměru vyžadují více průchodů tažením a vyšší míru zmetkovitosti. Za druhé, velmi malé vnější průměry pod asi 12 mm vyžadují specializované stoly a pomalejší výkon. Za třetí, velmi dlouhé délky nad 12 metrů snižují počet trubek, které se hodí pro šarži tepelného zpracování, a zvyšují manipulační náklady na libru.
Pro provoz s kritickým tlakem a teplotou je bezproblémová cesta obvykle jedinou obhajitelnou volbou a prémie za libru je malá ve srovnání s náklady na selhání svarového švu.
TP304, TP304L a TP304H bezešvé trubky z nerezové oceli Bezešvé potrubí řady 304 pro provoz s kritickým tlakem a teplotou, s nízkouhlíkovou a vysokoteplotní třídou. Zobrazit produkt → Tam, kde plochý výrobek již existuje a tlaky zůstávají mírné, zůstává svařovaná a žíhaná trubka ekonomickou odpovědí a kupující by neměli být tlačeni do bezešvých výrobků jednoduše proto, že cenový rozdíl vypadá na papíře malý.
Povrchová úprava a tepelné zpracování mohou posunout cenu libry o 40 procent
První závěr: ze stejné bezešvé trubky tažené za studena je rozdíl mezi mořeným, leskle žíhaným a elektrolyticky leštěným stavem běžně 1,20 USD až 2,50 USD za libru a nic z toho se neukáže ve zprávě o rozměrové kontrole.
Mořený stav se vyrábí rozpouštěcím žíháním následovaným kyselým mořením v lázni kyseliny dusičné a fluorovodíkové, která odstraňuje oxidové okují vzniklé během tepelného zpracování. Je to standardní podmínka dodávky pro provoz odolný proti korozi a vysokým teplotám a je správnou volbou pro většinu procesních potrubí.
Jasně žíhaný stav nahrazuje krok moření pecí s řízenou atmosférou využívající vodík nebo směs vodíku a dusíku. Povrch je lesklý a bez oxidů, bez mírného zmenšení rozměrů, které způsobuje moření na vnějším povrchu, as lepší kvalitou povrchu pro čistý servis. Je to dražší, protože pec spotřebovává ochranný plyn, vyžaduje přísnější regulaci atmosféry a přijímá nižší hustotu vsázky.
Elektrolyticky leštěný stav jde o krok dále a odstraňuje kontrolovaně několik mikronů materiálu elektrochemicky, čímž vzniká pasivní, ultra čistý povrch. Používá se v polovodičovém, farmaceutickém a potravinářském servisu s vysokou čistotou. Prémie za libru je největší ze tří, protože proces je pomalý a vyžaduje pečlivou kontrolu chemie lázně.
Pro čisté servisní aplikace, kde záleží na kontaminaci povrchu, lesklé žíhání udržuje povrch bez oxidů bez rozměrových ztrát, které přináší moření.
Jasně žíhaná trubka z nerezové oceli pro čistý servis Jasně žíhaná nerezová trubka, která zabraňuje ztrátě rozměrů mořením; ověřte záznamy pece pro povrchovou úpravu bez oxidů v čistých aplikacích. Zobrazit produkt → Existuje snadný způsob, jak zkontrolovat, zda cíl, za který jste zaplatili, je skutečně tím, který jste obdrželi. Vyžádejte si odečet drsnosti povrchu a záznam žíhací pece s certifikátem mlýna. Dodavatel, který trubku skutečně leskle žíhal, může vytvořit graf pece s časem, teplotou a rosným bodem atmosféry. Dodavatel, který jednoduše prošel mořenou trubkou leštící stanicí, nemůže.
Jak vnější průměr, tloušťka stěny a délka mění nabídku na libru
První závěr: u stejné třídy 304 může přechod z vnějšího průměru 60,3 mm se stěnou 3,91 mm dolů na vnější průměr 12,7 mm se stěnou 1,24 mm přidat 35 až 50 procent k ceně za libru, protože tenkostěnná trubka o malém průměru unese mnohem více tažných průchodů, větší rozbití a nižší výkon za hodinu.
Před porovnáním nabídek si sami spočítejte teoretickou hmotnost na nohu. Pro trubky z nerezové oceli je pracovní vzorec v metrických jednotkách hmotnost na metr rovna vnějšímu průměru mínus tloušťka stěny, vynásobené tloušťkou stěny, vynásobené 0,0248, s průměry vyjádřenými v milimetrech. Chcete-li převést na libry na stopu, vynásobte výsledek číslem 0,672.
Zpracovaný příklad. Trubka s vnějším průměrem 25,4 mm a stěnou 2,0 mm: 25,4 minus 2,0 se rovná 23,4. Vynásobte 2,0 a dostanete 46,8. Vynásobením 0,0248 získáte 1,161 kilogramu na metr. Vynásobením 0,672 získáte 0,780 libry na stopu. Při ceně 4,20 USD za libru stojí trubka asi 3,28 USD za stopu, tedy zhruba 10,76 USD za metr.
Nyní zvažte, co změní odpověď:
- Tolerance tloušťky stěny - stěna specifikovaná jako plus nebo minus 10 procent umožňuje, aby se fréza přepravovala na spodním konci, což snižuje hmotnost a tím i výnosy na kus. Tolerance plus minus 5 procent stojí více za libru, ale zaručuje konzistentnější hodnocení tlaku.
- Tolerance vnějšího průměru - těsné tolerance pod plus nebo minus 0,10 mm vyžadují další kalibrační průchody a vyšší míru zmetkovitosti.
- Ovalita a excentricita - důležité pro trubku výměníku, která musí být srolována do trubkovnice a excentrická stěna znamená, že tenká strana určuje jmenovitý tlak.
- Délka - nejlevnější jsou náhodné délky 5 až 7 metrů. Pevné délky nad 12 metrů vyžadují speciální stojany, větší prostor pece a více manipulace na libru.
- Přímost - specifikováno jako milimetry na metr odchylky a těsnější přímost znamená další rotační rovnací průchody.
Praktický tip, který šetří skutečné peníze: dejte fréze svůj skutečný návrhový tlak, teplotu a přídavek na korozi, spíše než plně specifikovanou stěnu. V mnoha případech je minimální stěna, která vyhovuje výpočtu, o jedno standardní měřidlo tenčí, než je aktuálně na výkresu, a snížení hmotnosti se promítá přímo do ceny za libru.
Náklady na kontrolu a certifikaci, které se nikdy neobjeví v nabídce
První závěr: Kompletní balíček testů a dokumentace pro bezešvé trubky 304 obvykle přidává 3 až 8 procent k ceně za libru, a pokud je vyžadována kontrola třetí stranou u určené agentury, může to dosáhnout 12 procent.
To jsou položky, které promění levnou libru na drahý dodaný produkt, když nejsou od začátku zapsány do objednávky.
- Certifikát o zkoušce mlýna podle EN 10204 typ 3.1, vydaný nezávislým kontrolním oddělením výrobce, s návazností tepelného čísla a úplnými chemickými a mechanickými výsledky.
- Hydrostatická tlaková zkouška na specifikovaný zkušební tlak, s dobou zdržení a svědeckými záznamy.
- Testování povrchových a blízkých povrchových defektů vířivými proudy, standard pro výměníky tepla a trubku přístrojů.
- Ultrazvukové testování vnitřních defektů a ověření tloušťky stěny, běžné pro vysokotlaké a kotlové aplikace.
- Testování mezikrystalové koroze podle ASTM A262 praxe E nebo ekvivalentu, nezbytné pro svařování a provoz náchylný ke senzibilizaci.
- Pozitivní identifikace materiálu pomocí optické emisní spektrometrie na hotové trubici, nejen na vstupním bloku.
- Kontrola třetí stranou jmenovanou agenturou, jako je SGS, BV, TUV nebo Intertek, včetně kontroly dokumentů a svědectví o tlakové zkoušce.
- Posuzování shody směrnice o tlakových zařízeních pro evropské tlakové aplikace se zapojením notifikované osoby.
Past je v tom, že tyto položky jsou nabízeny jako opce a jejich cena je často odmítnuta, jen aby kupující v přístavu vykládky zjistil, že inženýrský dodavatel koncového uživatele bez nich materiál nepřijme. Opětovné testování po odeslání je nákladné a v některých případech nelze materiál jednoduše získat zpět.
Bezpečnějším přístupem je uvést celý rozsah testu v dotazu. Dodavatel, který nabídne balík v řádném rozsahu, je srovnatelný s jiným dodavatelem, který nabízí stejný balík. Dodavatel, který uvádí naprosté minimum, bude vždy vypadat levněji až do okamžiku kontroly dokumentů.
Kam směřuje cena 304 v roce 2026 a dále
První závěr: směr v roce 2026 je boční s mírným vzestupným sklonem, poháněný pevnými náklady na nikl a energií, kompenzován velkou indonéskou a čínskou tavicí kapacitou, která udržuje jakýkoli skok krátkodobý.
Dodávky niklu byly od doby, kdy indonéská kapacita agresivně expandovala, strukturálně pohodlná a trh zůstal v přebytku po několik po sobě jdoucích čtvrtletí. To omezuje, jak daleko může dojít k přirážce za slitinu. Navzdory tomu evropské a japonské hutě čelí vysokým nákladům na energii a mají určitou kapacitu naprázdno, takže složka ceny za přeměnu se posunula nahoru.
Orientační 304 svitek 2B válcovaný za studena, USD za libru, ze závodu Asie. Čísla jsou zaokrouhlena pro ilustraci směru a nejedná se o nabídku.
Výhled utvářejí další tři síly. Sazby za přepravu mezi asijskými přístavy a Evropou nebo Severní Amerikou byly nestálé a dostupnost kontejnerů se ve čtvrtém čtvrtletí zpřísnila. Celní struktury ve Spojených státech nadále tlačí náklady na vykládku nad ceny mlýnů a antidumpingové přezkumy v Evropě a Indii vytvářejí pravidelnou nejistotu pro dovozce. A konečně, poptávka ze strany infrastruktury LNG, vodíkových projektů a chladicích systémů datových center roste, což podporuje vysoce hodnotné bezešvé a přesné produktové řady více než komoditní cívky.
304 oproti jiným třídám: Co si navíc centy za libru skutečně koupí
První závěr: 316L obvykle přináší 25 až 40 procent prémie oproti 304 na základě za libru a tato prémie je oprávněná pouze tehdy, jsou-li skutečně přítomny chloridy. Mnoho specifikací vyžaduje 316L spíše ze zvyku než z nutnosti.
| stupeň | Relativní cena za libru | Důvod doplatit rozdíl |
|---|---|---|
| 201 austenitické | 0,70 až 0,80 krát 304 | Nižší obsah niklu, vhodné pouze pro suché vnitřní použití |
| 304/304L | Základní linie | Obecná odolnost proti korozi, stravování, většina průmyslových služeb |
| 321 | 1,20 až 1,30 krát 304 | Titanem stabilizovaný, nepřetržitý provoz nad 425 stupňů Celsia |
| 316/316L | 1,25 až 1,40 krát 304 | Přídavek molybdenu pro vystavení chloridům a moři |
| 2205 duplex | 1,65 až 1,95 krát 304 | Zhruba dvojnásobná mez kluzu, takže tenčí stěny nesou stejné zatížení |
| 430 feritické | 0,75 až 0,90 krát 304 | Bez niklu, vhodné pro mírné vnitřní prostředí a práci se spotřebiči |
| 904L super austenitický | 2,40 až 3,10 krát 304 | Servis kyseliny sírové a fosforečné, těžká chloridová prostředí |
Duplexní třídy si zaslouží zvláštní zmínku, protože číslo na libru je zavádějící. Duplexní trubka 2205 stojí více za libru než 304, ale protože její minimální mez kluzu je zhruba dvojnásobná, požadovaná tloušťka stěny pro stejný tlak je často o 30 až 40 procent menší. Instalované náklady na metr mohou skončit nižší než 304 a korozní výkon v chloridovém provozu je mnohem lepší.
Volba mezi třídami 304 a molybdenovými ložisky je v petrochemickém a potravinářském průmyslu opakovanou otázkou a rozhodujícím faktorem je téměř vždy hladina chloridů a teplota skutečného provozního prostředí.
Pokud obsah chloridů zůstává pod asi 200 ppm a teploty zůstávají pod 60 stupňů Celsia, 304 je obvykle správná a levnější odpověď. Nad těmito úrovněmi přestávají být druhy ložisek molybdenu volitelné.
Chcete-li se blíže podívat na srovnání dvou nejběžnějších tříd z hlediska korozního výkonu, pevnosti a ceny, je to praktické Porovnání bezešvých trubek 304 versus 316 podrobně pokrývá logiku výběru.
Kontrola nabídky: Jak převést jakoukoli cenu na skutečnou cenu za libru
Nejprve závěr: převeďte každou cenovou nabídku na ex-works, teoretickou váhu, dodaný základ, než cokoliv porovnáte. Přeskočení tohoto kroku je nejčastějším důvodem, proč kupující přeplatí.
Postupujte podle těchto kroků v pořadí pro každého dodavatele.
- Potvrďte cenovou základnu. Je cena za kilogram, za metr, za kus nebo za libru? Je to skutečná nebo teoretická hmotnost? U objednávky 20 tun může rozdíl mezi teoretickou a skutečnou hmotností přesáhnout 800 USD.
- Převeďte ceny v kilogramech na libry vydělením 0,4536. Cena 8,40 USD za kilogram se rovná 3,81 USD za libru.
- Přidejte základ příplatku za slitinu a dobu platnosti. Nabídka s 30denní platností a bez příplatkového mechanismu nese plné riziko niklu pro závod, takže je obvykle dražší než nabídka s měsíční přirážkou.
- Identifikujte základ dodávky. Ze závodu, FOB, CFR a DDP se liší podle přepravného, pojištění, přístavních poplatků a cla a na dlouhých trasách může spread přesáhnout 0,35 USD za libru.
- Normalizujte rozsah testu. Přidejte náklady na jakékoli testování, které dodavatel vyloučil.
- Porovnejte výnos. Dodavatel, který uvádí 5procentní toleranci stěny, může dodat materiál, který váží méně, než je teoretická hodnota, což mechanicky snižuje dodané libry a skrývá zvýšení ceny.
Spusťte čísla na reálném příkladu. Dodavatel A uvádí 3,60 USD za libru ze závodu s mořenou úpravou a certifikátem 3,1 mil. Dodavatel B uvádí 3,35 USD za libru ze závodu, ale nezahrnuje hydrostatické testování za 0,09 USD za libru a vyžaduje plus minus 10 procent tolerance stěny. Jakmile je test přidán, dodavatel B je 3,44 USD za libru a volnější tolerance stěny snižuje dodávanou hmotnost zhruba o 4 procenta, což zvyšuje efektivní náklady na použitelnou libru zpět nad dodavatele A.
Nejlevnější nabídka není téměř nikdy nejlevnější materiál. Je to jednoduše nabídka s nejvíce vynechanými položkami.
Čtyři pasti, které stojí peníze, když vyjednáváte o ceně za libru
První závěr: při nákupu trubek 304 pocházejí čtyři opakující se ztráty ze záměny, negativní tolerance stěny, chybějícího tepelného zpracování a neodpovídající dokumentace. Každý z nich je neviditelný na faktuře a viditelný na dílně.
Past jedna: záměna stupně
Trubka třídy 201 nebo 204 má nižší obsah niklu a může být dokončena tak, aby vypadala identicky jako trubka 304. Obrábí se podobně, projde zkouškou magnetem stejným způsobem, protože obě jsou austenitické a jejich výroba stojí o 20 až 30 procent méně. Jedinou spolehlivou kontrolou je pozitivní identifikace materiálu na hotové zkumavce spektrometrem, nikoli pouze vizuální kontrola, ani certifikát.
Past 2: záporná tolerance stěny
Když specifikace povoluje plus minus 10 procent tloušťky stěny, může fréza expedovat minus 10 procent a zůstane v souladu. Jmenovitý tlak vypočítaný na jmenovité stěně pak již není platný a skutečný přídavek na korozi je snížen. Na nominální stěně 3 mm, to je 0,3 mm ztraceného materiálu.
Past třetí: vynechané rozpouštěcí žíhání
Trubka tažená za studena, která byla tažena, ale nebyla řádně žíhána, si zachovává vysoké zbytkové napětí a citlivé hranice zrn. Vypadá přijatelně, snadno se řeže a často projde jednoduchou kontrolou tvrdosti. Ve službě selhává. Obhajoba spočívá v požadavku na záznam žíhací pece s údaji o čase, teplotě a atmosféře spolu s certifikátem mlýna.
Past čtyři: dokumentace, která neodpovídá zboží
Certifikát vydaný na tepelné číslo předvalku neprokazuje, co bylo odesláno. Požádejte o vyražení nebo označení tepelného čísla na každé trubici a křížově zkontrolujte tepelné číslo certifikátu mlýna se značkami na dodaném materiálu. Jakákoli nesrovnalost znamená přerušení řetězce sledovatelnosti.
Každá z těchto pastí má větší hodnotu než celá vyjednávací marže u typické objednávky. Kupující, který se zaměřuje pouze na hlavní cenu za libru a ignoruje technickou specifikaci, vyjednává o malém čísle a ignoruje velké.
Praktické způsoby, jak snížit náklady na libru bez zkrácení životnosti
První závěr: konsolidace velikostí, uvolnění zbytečných tolerancí a nákup v delším horizontu plánování obvykle přináší 6 až 12 procent úspor bez změny jakosti materiálu nebo bezpečnostního faktoru.
- Zpevněte vnější průměry a stěny. Mlýny oceňují jednotlivé velikosti na základě nástrojů a účinnosti vsázky pece. Snížením osmi velikostí na pět v průběhu roku spotřeby často získáte lepší sazbu za libru na každém řádku.
- Objednávejte celé výrobní délky. Náhodné délky odpovídající standardnímu výrobnímu cyklu zabraňují ztrátám při řezání na fréze a úspora se přenáší dále.
- Znovu zkontrolujte přídavek na korozi. Pokud se při výpočtu používá stěna, která byla před lety vybrána pro jiné podmínky procesu, přepočet proti aktuálním provozním parametrům často umožňuje tenčí o jedno měřidlo.
- Vyberte správnou povrchovou úpravu, ne nejlepší povrchovou úpravu. Elektrolyticky leštěná trubice v lince na hydroxid sodný je zbytečný náklad. Naložená zkumavka ve farmaceutické čisté lince představuje riziko dodržování předpisů. Přizpůsobte povrch službě.
- Použijte měsíční příplatek za slitinu s definovanou referencí. Přijmout pevnou cenu s dlouhou platností znamená zaplatit rizikovou prémii, která se jen zřídka vymáhá.
- Plánujte dopředu. Nouzové objednávky dvou nebo tří trubek mají nejhorší cenu za libru, protože náklady na nastavení, testování a dokumentaci jsou rozloženy na malou hmotnost.
- Zvažte duplex, kde je omezením tlak. Tenčí stěna 2205 může někdy překonat silnější stěnu 304 v celkových nákladech na instalaci a zároveň zlepšit odolnost vůči chloridům.
Žádný z těchto kroků nevyžaduje snížení standardu kvality. Vyžadují přizpůsobení specifikace skutečné povinnosti namísto zvyku.
Jak Jend Tube vyrábí a ovládá 304 Seamless Tube
Jiangsu Jend Tube Co., Ltd. působí ze zařízení o rozloze 30 015 metrů čtverečních v provincii Ťiang-su v Číně s pracovní silou více než 100 lidí a roční výrobní kapacitou 3 800 tun. Závod provozuje kompletní výrobní cyklus od výběru surovin až po dodání hotového produktu, což znamená, že příplatek za slitinu, náklady na přeměnu a rozsah kontroly jsou umístěny v jedné organizaci, spíše než aby byly rozděleny mezi několik subdodavatelů.
Rozměrová řada pro bezešvé trubky dokončované za tepla a tažené za studena pokrývá vnější průměry od 3,18 mm do 406,4 mm, tloušťky stěn od 0,3 mm do 20 mm a délky až 25 000 mm. Výroba se řídí normami ASTM, EN, DIN, JIS, GOST a GB, takže může být splněna jediná specifikace, ať už inženýrský dodavatel koncového uživatele pracuje podle A213, A269, A312, EN 10216-5, DIN 17456, GOST 9941 nebo JIS G3459.
Management kvality je certifikován podle ISO 9001:2015, s licencí na speciální zařízení pro domácí tlakové nádoby a schválením evropské směrnice pro tlaková zařízení. Materiál je dodáván s certifikací EN 10204 3.1, pozitivní identifikací materiálu na hotové trubce a celou řadou nedestruktivních možností testování včetně hydrostatických, vířivých a ultrazvukových metod.
Pro kupující, kteří potřebují specifický základ příplatku za slitinu, pevné dodací okno nebo nestandardní délku nad 12 metrů, je fáze poptávky tím správným okamžikem pro zvýšení. Požadavky mohou být zabudovány do nabídky, nikoli vyjednávány po zadání objednávky.
Pokud máte aktuální dotaz s definovaným vnějším průměrem, tloušťkou stěny, jakostí a rozsahem testu, můžete požádat o cenovou nabídku a obdrží rozpis zobrazující zvlášť přirážku za slitinu a složky konverze, což usnadňuje srovnání s jinými dodavateli.
Často kladené otázky o cenách 304 nerezové oceli
Jaká je spravedlivá cena za libru za nerezovou ocel 304 v roce 2026?
U cívky je rozumný pracovní rozsah 1,55 až 2,10 USD za libru pro povrchovou úpravu 2B. U bezešvé trubky 3,10 až 4,60 USD za libru u mořeného stavu a 3,90 až 5,60 USD za libru u leskle žíhaného. Cokoli výrazně pod těmito pásmy by mělo vyvolat otázky týkající se tolerance tloušťky, tepelného zpracování a rozsahu testu.
Proč je bezešvá trubka 304 o tolik dražší za libru než plech 304?
Protože plech je již válcovaný a žíhaný, přičemž z předvalku vychází trubka, která se musí propíchnout, prodloužit, táhnout za studena několika průchody, žíhat, mořet, rovnat a testovat. Každá z těchto operací spotřebovává energii a generuje šrot a ztráta výnosu je účtována proti hmotnosti, kterou skutečně přepravuje.
Zahrnuje cena za libru příplatek za legování?
Záleží na dodavateli. Někteří zveřejňují jediné číslo, které zahrnuje vše. Jiné oddělují příplatek za slitinu a cenu za přepočet. Vždy potvrďte, na jaké bázi jste kotováni, a potvrďte referenční ceny a datum vypořádání použité pro výpočet přirážky.
Kolik nikl přidává k ceně 304?
304 obsahuje přibližně 8 procent hmotnosti niklu, takže každý pohyb o 1,00 USD za libru v referenční ceně niklu změní hodnotu slitiny 304 zhruba o 0,08 USD za libru. Při 20tunové zásilce to je asi 3500 USD.
Stojí 316 l za dodatečné náklady nad 304?
Pouze tam, kde jsou přítomny chloridy nebo specifické kyseliny. V provozu bez chloridů pod asi 60 stupňů Celsia funguje 304 dobře a 25 až 40 procent prémie zaplacené za 316L nic nekoupí. V pobřežních, námořních nebo chloridových procesech je molybden v 316L nezbytný.
Mohu získat nižší cenu za libru přijetím volnější tolerance stěny?
Ano, obvykle o 3 až 6 procent nižší, protože válcovna dodává méně kovu na metr. Kompromisem je snížený přídavek na korozi a jmenovitý tlak, který již neodpovídá výpočtu založenému na nominální stěně. U komponentů udržujících tlak to obvykle není přijatelná úspora.
Jaký je rozdíl mezi teoretickou hmotností a cenou skutečné hmotnosti?
Teoretická hmotnost se vypočítá z jmenovitých rozměrů. Skutečná hmotnost je to, co ukazuje váha. Na tenkostěnné trubce a trubce s těsnou tolerancí se tyto dva mohou lišit o několik procent a při plné objednávce má tento rozdíl větší hodnotu, než dosáhne většina vyjednávání o ceně.
Jak dlouho by měla zůstat cenová nabídka 304 v platnosti?
U mechanismu měsíčního příplatku za slitinu je 15 až 30 dní normální. S plně pevnou cenou mají mlýny obvykle platnost 7 až 15 dní, protože vystavení niklu nese výhradně dodavatel.
Skutečně ospravedlňuje světlé žíhání dodatečné náklady na libru?
Je tomu tak, když záleží na čistotě povrchu nebo rozměrové přesnosti, například v potravinářském, farmaceutickém, polovodičovém a přístrojovém servisu. Pro potrubí obecného procesu v chemické továrně funguje mořený stav identicky s nižšími náklady.
Jaké dokumenty by měly být doručeny se zásilkou bezešvých trubek 304?
Certifikát o zkoušce válcovací stolice typu 3.1 podle EN 10204 s úplnými chemickými a mechanickými výsledky, sledovatelností tepelného čísla, příslušnými zkušebními protokoly pro hydrostatické, vířivé nebo ultrazvukové zkoušky, jak je specifikováno, balicí seznam s tepelnými čísly a rozměry a případně prohlášení o shodě podle směrnice pro tlaková zařízení.

